• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

SIKIŞTIRDIKLARI ARACIN KAZA YAPMASINA SEBEP OLAN SÜRÜCÜLERLE İLGİLİ EMSAL KARAR

 

 

SIKIŞTIRDIKLARI ARACIN KAZA YAPMASINA SEBEP OLAN SÜRÜCÜLERLE İLGİLİ EMSAL KARAR

 

Müzisyen Deha BİLİMLİER’in Karıştığı Kaza

37 yaşındaki müzisyen Deha BİLİMLİER, 1 Eylül 2016'da TEM otoyolunda Ankara'dan İstanbul'a doğru seyir halindeydi. BİLİMLİER, önünde giden Ali AYNIKOĞLU'nun (52) kullandığı otomobili sollamak istedi. Bu sırada direksiyon hâkimiyetini kaybeden AYNIKOĞLU'nun aracı kaza yaptı. Kazada, 3 yaşındaki kızı ölen Ali AYNIKOĞLU ve eşi yaralandı. Müzisyen Deha BİLİMLİER'e, 3 aylık bir bebeğin ölümünde, anne ve babasının da yaralanmasında yüzde 50 kusuru olduğu iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı .

 

Eksik Soruşturma İle İki Kez Takipsizlik Kararı Verildi

İlk alınan raporda temas yoksa kusurda yoktur şeklinde ifade kullanarak rapor düzenleyen trafik polisinin bilirkişi raporuna itibar edilerek eksik inceleme ve soruşturma ile takipsizlik kararı verildi.

Dava Üç Sene Süren Hukuk Mücadelesi Sonucu Açıldı

İstanbul barosu avukatlarından Hasan AYDIN benzer olaylarda süratli şekilde önündeki aracı sıkıştıran selektör ve korna ile yoldan çıkmasına sebep olan sürücüler hakkındaki emsal kararları da koyarak olayla ilgili tanık dinlenmesi ve keşif yapılmasını talep etti. Talepler yerine getirilmeden verilen takipsizlik kararına itiraz üzerine mahkeme tanık dinlenmediği ve keşif yapılmadığı gerekçesi ile takipsizlik kararını kaldırdı. Buna rağmen ilgili C.Savcısı tarafından ikinci kez takipsizlik kararı verildi. Anılan takipsizlik kararının itiraz üzerine tekrar kaldırılması üzerine tahkikat derinleştirildi. Adli Tıp Kurumu'na gönderilen dosya kapsamında 13 Kasım 2018'de AYNIKOĞLU ile BİLİMLİER'in yüzde 50 oranında "eşit kusurlu" oldukları görüşünü bildirdi. Raporda BİLİMLİER'in önündeki AYNIKOĞLU'na tehlikeli şekilde yaklaştıktan sonra sol şeridin tamamen boşalmasını beklemeden kusurlu şekilde solladığı belirtildi. AYNIKOĞLU'nun da dikkatini yola vermediği, şerit izleme-değiştirme kuralına uymadığı ve akabinde direksiyon hâkimiyetini kaybederek kaza yaptığı anlatıldı.

Karar Emsal Niteliğinde

Karar soruşturma aşamasında özellikle ölümlü olaylarda olay yerinde eksiksiz inceleme yapılması, tanık beyanlarının sıcağı sıcağına alınması, yetersiz bilirkişi raporları ile yetinilmemesi, trafik kazalarında başka aracın kaza yapmasına yol açmanın da sorumluluk gerektireceği yönünden emsal niteilği taşıyor.556 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
DUYURULAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret423925