• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KLAVYE KULLANIM TAZMİNATI

KLAVYE KULLANIMI

Bilgisayarlara veri girişi için çeşitli yöntemler olsa da en yaygın ve etkin yöntem klavye kullanımıdır. Bilgisayarda klavyenin tekniğine uygun şekilde kullanılmasının ergonomi ve sağlık bilimleri ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Veri girişinin klavye aracılığı ile tekniğine uygun, monitöre bakmadan, doğru oturuş pozisyonunda, harf, rakam ve diğer sembollerin bilinçaltından yönlendirilmesi ile akıcı şekilde kullanımı özellikle uzun süreli kullanımlarda sağlık açısından önem arz etmektedir. F klavye uzun bilimsel araştırmalar sonucu Türkçede sık kullanılan harflerin etkin olarak kullanılan parmaklara atanması ile yazmayı kolaylaştırıcı şekilde tasarlanması ile oluşturulmuştur. Oluşturulan bu klavyenin en önemli özelliği ise standardize edilmiş olmasıdır. Böylelikle kamu kurumlarında ve özel işletmelerde gerek sınavlarda gerek kullanımda standart sağlanmıştır.

HIZLI KLAVYE KULLANIMININ ÖNEMİ

F klavye kullanımının önemi son yıllarda özellikle kamu açısından yapılan yasal düzenlemelerde de farkındalığının arttığını hissettirmektedir. Etkin klavye kullanımının bu kadar önemli olduğu günümüzde klavye eğitimi de özel bir önem arz etmektedir. Klavye kullanımın sağlık ve ergonomi bilimi ile bağlantısı bulunmaktadır.

SAĞLIKLI KLAVYE KULLANIMIIN YAYGINLAŞTIRILMASI

Klavye eğitiminin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi amacıyla klavyenin tekniğine uygun kullanımının sağlık zaman v.s. bakımından avantajlarını anlatan kamu spotu kurulması farkındalık açısından yerinde olacağı gibi hızlı klavye kullanan iş yeri çalışanlarına yabancı dil tazminatına benzer şekilde hızlı klavye kullanım tazminatı verilmesi isabetli olacaktır. Bu şekilde klavyeyi etkin şekilde kullanamayan personel üzerinde özendirici etki yaratılacak hızlı klavye kullanan personel ise hızını daha da artırmak gereği duyacaktır. İlgili makale için  burayı tıklayabilirsiniz...
483 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
DUYURULAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret399988