• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KREDİ KARTI BORÇLARI TÜKETİCİ KREDİSİ İLE KAPATILABİLECEK

KREDİ KARTI BORÇLARI TÜKETİCİ KREDİSİ İLE KAPATILABİLECEK
 
Kredi kartı borcu ile tüketici kredisi borcu arasında fark bulunmaktadır.  Kredi kartı borçları faizlerin ani artışı durumunda artan faiz oranı ile ödenmek üzere takibe alınmaktadır. Tüketici kredisinde ise farklı uygulama olup sözleşme yapıldığı tarihteki faiz oranından ödeme devam etmektedir. Bu sebeple kredi kartı borçlarının tüketici kredisi ile kapatılması önem arz etmektedir. Yine borçların tek çatı altında toplanması  da ödemelerin takibi için önem taşımaktadır. Bu sebeple yapılan düzenleme ile kredi kartı borçlarının tüketici kredisi ile kapatılmasına yönelik düzenleme yapıldı.
 
Farklı bankalara ait Kredi kartı borçları tek çatı altında toplanacak
Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartı borcu olanların borçları tek bir banka çatısı altında toplanacak. Kişiler Ziraat Bankası’ndan alacağı kredisiyle bu borcu kapatacak. Sonra da aylık gelirine uygun şekilde bu borcunu ödeyecek.
Kredi kartı borcu olan vatandaşlar Ziraat Bankası'na başvurarak kredi kartı borçlarını yapılandırabilecek. Uygulama, Ziraat Bankası'na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşları da kapsayacak. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerine sunulduğu, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşların üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilececeği, vatandaşların kredi kartı borçlarının yapılandırılması için Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapabilecekleri belirtilmiştir. Bu şekilde farklı bankalara kredi kartı borcu bulunan vatandaşlar tüketici kredisi ile borçlarını kapatabileceklerdir. Ayrıca birikmiş faiz borcu bulunanlar için faiz indirimi yapılması gerektiğinden uygulamada bu konuda da düzenleme beklenmektedir.
 
Dolandırıcılara dikkat
Tüketicilere kredi kartı borçları yapılandırma adı altında mesaj atılarak yardımcı olunacağını beyan eden kişilerin dolandırdığı mağdurların  savcılıklara intikal ettikleri bilinmekle bu tür eylemlere karşı dikkatle olunması ve işlemlerin Ziraat Bankaları aracılığı ile takip edilmesi gerekmekte….

 
 
 


71 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
DUYURULAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret399989